Zewnętrzne stabilizatory kości długich

Alternatywa dla gipsu

Wraz z rozwojem techniki oraz procesów wytwarzania doskonalszych oraz bardziej wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych stosowanych w medycynie, rozpoczęto pracę nad techniką unieruchamiania odłamów kostnych za pomocą stabilizatorów zewnętrznych. Dzięki zastosowaniu tej metody można uniknąć unieruchamiania kończyn za pomocą gipsu, co z reguły wpływa negatywnie na komfort życia pacjenta oraz nie gwarantuje poprawnego zrastania się kości.

Definicja

Pojęcie stabilizatora zewnętrznego rozumie się jako urządzenie, które umożliwia zespolenie odłamów kostnych bez bezpośredniej ingerencji w miejsce złamania[1]. Stabilizatory zewnętrzne najczęściej składają się z głowic, które są miejscem łączenia stabilizator-kość (za pomocą wkrętów kostnych, bądź drutów Kirschnera), oraz elementów nośnych, które przenoszą obciążenia między odłamami kostnymi.

Stabilizatory kości – typy

Rozróżniamy 3 główne typy zewnętrznych stabilizatorów kości długich:

  • Klamrowe – elementy konstrukcyjne leżą na jednej płaszczyźnie oraz po jednej stronie kości;

stabilizatory kości: klamrowy

  • Ramowe – elementy konstrukcyjne leżą na jednej płaszczyźnie po obu stronach kości;

stabilizatory kości: ramowy

  • Przestrzenne – elementy konstrukcyjne leżą wokół leczonej kości.

stabilizatory kości: Ilizarowa


źródło obrazów: rafalski.med.pl 

Stabilizatory do wydłużania kości długich

W praktyce klinicznej stabilizatory zewnętrzne stosuje się również w celu wydłużenia kości kończyn. Stabilizatory są wyposażone w elementy umożliwiające rozsuwanie elementów nośnych za pomocą mechanizmów dystrakcyjnych. Przyjmuje się, że tempo wydłużania kości powinno wynosić 1 mm/dobę. Do liderów produkujących stabilizatory do wydłużania kości należą firmy Orthofix (modernizacja Ilizarowa) oraz firma ChM.

Zapraszam do lektury wpisu dot.tworzenia modeli kości na podstawie skanów CT

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a