Lądowanie na komecie – sonda Rosetta

Już tylko chwile dzielą nas od jednego z ważniejszych wydarzeń w historii eksploracji kosmosu. Jakkolwiek śmiało by to nie zabrzmiało, to 12 listopada 2014 roku zostanie podjęta próba lądowania na komecie 67P/ Churyumov-Gerasimenko. Kto organizuje całą wyprawę oraz o co tak na prawdę chodzi? Całe przedsięwzięcie to inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej, która 10 lat temu rozpoczęła Międzynarodową Misję Rosetta – w marcu 2004 roku rakieta Ariane 5 wyniosła Rosettę w przestrzeń kosmiczną. Przygotowania do misji trwały jednak znacznie dłużej, ponieważ cała operacja została zatwierdzona w 1993 roku.

Rosetta

Rosetta składa się z orbitera oraz lądownika, który został nazwany Philae. Na pokładzie Rosetty (orbitera) znajduje się szereg urządzeń służących do:

  • obrazowania i wykonywania zdjęć powierzchni
  • analizy składu gazów w komie oraz warkoczu komety
  • pomiarów temperatury
  • analizy pyłu ( wykorzystany będzie mikroskop sił atomowych, którego zadaniem będzie zobrazowanie cząstek pyłu z rozdzielczością 4 nm)

Lądownik Philae wyposażono również w wiele urządzeń, które mogą posłużyć do wykonania przełomowych odkryć:

  • przede wszystkim Philae zaopatrzony został w masę urządzeń do obrazowania, takich jak mikroskopy optyczne oraz kamery CCD
  • następnymi ważnymi urządzeniami są spektrometry, które posłużą do badania składu materiału kometarnego pod kątem występowania związków organicznych
  • zestawy czujników do pomiaru własności mechanicznych oraz elektrycznych gruntu
  • analizatory pola magnetycznego komety…
  • oraz oczywiście urządzenia wiertnicze do pobrania próbek

Wymiary Rosetty to około 3m x 2m x 2m. Kadłub sondy wykonany jest z aluminium. Rosetta posiada również ogniwa słoneczne o długości 14 m oraz polu powierzchni 32 m2. Kadłub lądownika wykonany jest z włókna węglowego oraz aluminium i ma kształt graniastosłupa o podstawie sześciokąta. Całkowita masa Philae to około 100 kg z czego około 27 kg to masa aparatury pomiarowej. Podstawa lądownika posiada urządzenia kotwiczące – 2 harpuny, których zadaniem będzie przymocowanie go do powierzchni. Dla mechaników: podstawa oraz korpus lądownika połączone są ze sobą sprzęgłem kątowym, które nazywane jest przegubem Cardana. Dzięki zastosowaniu takiego połączenia, lądownik będzie mógł obracać się względem podstawy.

Lądowanie

Manewr lądowania rozpocznie się około 10:03 (czas dotarcia sygnału na Ziemię) sekwencją odłączenia Philae od Rosetty. Cała procedura potrwa około 7 godzin, a planowane lądowanie odbędzie się około godziny 17:00. Poniższa infografika ilustruje plan działania podczas zbliżania się lądownika do komety.

philae i rosetta lądowanie

Live stream na techtutor.pl

Już teraz zapraszam do wspólnego oglądania webcastu ESA na techtutor.pl! Razem zobaczmy ten niesamowity moment i bądźmy na bieżąca z tym co dzieje się w pobliżu i na powierzchni komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Wideo stream znajduje się na górze tej strony! Stream poprzedzający wydarzenie rozpocznie się 11 listopada o 20:00.

 

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

Bioniczna ręka, która czuje – SUKCES!

Jakiś czas temu pisaliśmy o nowej protezie dłoni, która generuje sygnały elektryczne podczas chwytanych przedmiotów. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a