Programy LISP – czyli jak rysować szybciej w AutoCADzie

Podstawowe zasady pisania - programy lispLISP jest aplikacją mającą szerokie zastosowanie w programowaniu komputerowym. Programy LISP mają za zadanie zwielokrotnić szybkość rysowania. A zatem, jak napisać swojego LISPa? W pierwszym artykule przedstawiłem Tobie metodę na szybkie rysowanie w programach CAD przy wykorzystaniu programów LISP. Dla wszystkich czytelników zainteresowanych wspomaganiem projektowania w programach CAD postanowiłem napisać artykuł na temat podstawowych zasad pisania programów LISP na takie programy jak AutoCAD, ZwCAD+, czy BricsCAD. Warto też dodać, że z LISPów można również korzystać przy projektowaniu w 3D.

Jakiego programu należy używać do pisania programów w języku LISP?

Programy LISP bez przeszkód możemy pisać w zwykłym Notatniku. Zdecydowanie lepszym programem jest jednak Notepad++, który jest bardzo dobrym edytorem kodów źródłowych, ponieważ umożliwia podświetlanie poszczególnych wyrażeń i wierszy – pisanie i przeglądanie komend staje się przejrzyste.

Podstawowe zasady pisania – programy LISP

Poniżej podaję znaki na które trzeba zwrócić uwagę podczas pisania programu:

;  –  za średnikiem występują opisy, które sami możemy wprowadzać, program ich “nie czyta”

() – nawiasy, każda komenda w języku programowania LISP musi zaczynać się i kończyć nawiasem np: (command  argumenty_funkcji)

Podstawowe funkcje języka LISP dla programów CAD

(defun    funkcja   argumenty_funkcji     wyrażenie_funkcji)  – funkcja, definiująca zewnętrzne polecenie, między innymi pozwala na przypisanie skrótu klawiszowego uruchamiającego program LISP;

(command  “argumenty” …) – funkcja odpowiedzialna za wykonywanie poleceń programu CAD;

(princ “argument”) – polecenie pozwalające na wyświetlanie monitów w  pasku poleceń innych niż ustalonych w programie;

(setvar   zmienna_systemowa wartość) – przypisuje odpowiedniej zmiennej systemowej jej wartość;

(setq   symbol1    wyrażenie1   (symbol2    wyrażenie2)) – funkcja, która do symbolu1 przyporządkowuje  wyrażenie1, natomiast do symbolu2  przyporządkowuje  wyrażenie2

Powyższe polecenia należą do podstawowych w języku programowania LISP. Przedstawione wyżej funkcje LISP pozwolą na pisanie prostych nakładek LISP na AutoCADa, ZwCADa, BricsCADa i na pozostałe programy CAD.

Format pliku LISP

Programy LISP dla aplikacji CAD muszą posiadać rozszerzenie .lsp. Przykładowy program LISP komendy.lsp  wczytujemy do CADa przy pomocy komendy WCZYTAJAPL w wersji polskiej, APPLOAD w wersji angielskiej, a najbezpieczniej jest wpisać w wierszu poleceń słowo _APPLOAD ( komendy anglojęzyczne będą działać w pozostałych wersjach językowych po wprowadzeniu znaku podkreślnika “_” przed nazwą anglojęzyczną komendy). Aplikację LISP można również wczytać standardowo wybierając z paska narzędzi zakładkę NARZĘDZIA > Wczytaj aplikację. Aby wczytywać programy LISP w ZwCAD + należy wykonać te same czynności.

Kompendium wiedzy o LISP

Zobacz również:

rysowanie w programach cad

Superszybka metoda rysowania w programach CAD

Jak zwiększyć szybkość rysowania w programach CAD o 30% w kilka dni? W artykule postaram …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a