Niebo nocą w sierpniu – zobacz co nas czeka

W sierpniu będzie się działo!

Perseidy

fazy księżyca

Niebo nocą w sierpniu stanie się teatrem iście gwiezdnym. W tym miesiącu będą masowo spadać meteory z roju Perseid oraz Kappa Cygnidów. Perseidy są już w prawdzie aktywne od połowy lipca, ale maksimum aktywności przypada na 12 sierpnia. Na szczęście obserwacjom nie będzie przeszkadzał Księżyc, ponieważ na 14 sierpnia przypada pierwsza kwadra. W dniu 12 sierpnia spektakl najlepiej będzie można oglądać od 20 do 23.

Kappa Cygnidy

niebo nocą w sierpniu

Rój ten będzie widoczny na naszym niebie od 3 do 25 sierpnia. Kappa Cygnidy są wyjątkowe z uwagi na swój “wolny” lot w atmosferze Ziemi, którego prędkość wynosi 25 km/s. W porównaniu do meteorów z roju Perseid to rzeczywiście ślamazarne meteory. Dla Perseid prędkość w atmosferze Ziemi to 59 km/s! Kappa Cygnidy to rój o mniejszej aktywności, ale “spadające gwiazdki” powinny być lepiej zauważalne. Maksimum przypada na 17 sierpnia. Obserwacje mogą być utrudnione, ponieważ Księżyc będzie prawie w pełni (21 sierpień).

Ciała niebieskie na sierpniowym niebie

Merkury

Odnajdziesz go zaraz nad wschodnim horyzontem (około 5 stopni) na godzinę przed wschodem słońca. Najlepsze warunki do obserwacji przewidziano na 4 sierpnia.

Jowisz

Znajdziesz go około 25 stopni nad horyzontem w konstelacji Bliźniąt. Wraz z nimi zobaczysz Marsa (15 stopni nad horyzontem), ale w sierpniu jasność Jowisza jest 20 krotnie większa od jasności Marsa.

Planetoida Iris

Maksimum jasności przypada 19 sierpnia. Znajdziesz ją na niebie na tle Gwiazdozbioru Wodnika.

Pamiętaj, aby w pełni cieszyć się widowiskiem spadających gwiazd, wyjedź z miasta. Jeżeli jesteś fotografem to na pewno to wiesz :-) .  Zobacz jak wygląda niebo strefie zabudowanej a jak na prowincji

Niebo nocą w sierpniu będzie piękne!

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

rosetta

Lądowanie na komecie – sonda Rosetta

Już tylko chwile dzielą nas od jednego z ważniejszych wydarzeń w historii eksploracji kosmosu. Jakkolwiek …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a