Moje pierwsze wydruki 3D z RepRapa

We wcześniejszych artykułach opisałem cały proces budowy drukarki 3D oraz jej kalibracji. Dziś przyszedł czas na moje pierwsze wydruki 3D oraz sprawdzenie tego co mój reprap potrafi. Czy modele wyjdą z drukarki w dobrej jakości? Czy wystąpią problemy podczas druku? Przekonajcie się czytając ten wpis… lub włączcie powyższy film :)

Wydruki 3D – materiał

W pierwszej kolejności chciałbym wspomnieć o materiale, którego użyłem podczas pierwszego drukowania na moje Prusie i3 od Jelweka. Wszystkie prezentowane wydruki 3D wykonane są z PLA (Spectrum Filaments). Dokładnie ten sam filament w kolorze niebieskim, który został użyty do moich druków, można kupić tutaj>>. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o materiałach do druku, to zapraszam Cię do przeczytania wpisu o filamentach.

Moje wrażenie zaraz po rozpakowaniu pudełka z materiałem było bardzo pozytywne, ponieważ szpula była hermetycznie zamknięta, a nawinięcie filamentu bardzo staranne (filament nie był w żaden sposób poplątany na szpuli). Warto dodać, że ten filament ma średnicę 1,75 mm, czyli jest odpowiedni dla mojego ekstrudera.

filament do moich wydruków - spectrum filaments PLA
Tak wygląda szpula PLA Spectrum Filaments ze sklepu gamplate.pl

Podstawowe parametry drukowania, które ustawiłem podczas użytkowania tego materiału przedstawiam w poniższej tabeli.

Temperatura głowicy 210°C
Temperatura stołu 50°C
Prędkość drukowania 25 mm/s

Wydruki 3D – Yoda

Myślę, że pierwszy wydruk zainteresuje fanów Gwiezdnych Wojen :-) Mowa będzie o figurce Yody, której model można pobrać stąd>>. W programie Cura, w którym przygotowuję modele do wydruku 3D, wykonałem przeskalowanie modelu do wartości 0,7 w każdej z osi.

moje pierwsze wydruki 3d - yoda ze star wars

Zdecydowałem się na przeskalowanie modelu z uwagi na to, że w oryginalnej skali, druk zająłby 4 godziny. Po przeskalowaniu czas ten skrócił się do 1,5 godziny, więc od razu postanowiłem zapisać model do pliku gcode i uruchomić go na drukarce. Figurkę, którą zdjąłem ze stołu drukarki możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.

wydruk 3d Yody

yoda wydruk od frontu

yoda z drukarki 3d

profil yody

Na pewno zauważyliście, że Yoda ma “przekłute” uszy. Jest to skutkiem mojej ingerencji w skalę modelu. Wydruki 3D, które chcemy przeskalować, warto sprawdzić przed uruchomieniem drukarki. Ocenę wizualną można przeprowadzić w slicerze. Ja używam programu Cura, gdzie mogę podejrzeć jak będzie wyglądał wydruk warstwa po warstwie.

warstwy wydruku yody

Logo techtutor.pl

Nie mogłem się powstrzymać przed wydrukowaniem logo techtutor.pl. Na szczęście samo logo jest bardzo proste więc nie miałem problemu z przeniesieniem go do trzeciego wymiaru :-) Efekty zaraz po ściągnięciu go z drukarki możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.

logo

logo techtutor z drukarki 3d

Przekładnia obiegowa planetarna

Kolejny wydruk można nazwać tym z “wyższej półki”. Postanowiłem wydrukować tzw. przekładnię planetarną. Istotne jest to, że po wydrukowaniu ma to być w pełni ruchomy model. Jego budowa składa się z koła centralnego oraz kilku kół obiegowych zwanych planetranymi. Obrót koła centralnego wprawia w ruch koła planetarne.

Przekładnie obiegowe znajdziemy w reduktorach czy automatycznych skrzyniach biegów i generalnie pozwalają na przenoszenie dużej mocy przy niewielkich wymiarach.

Cała przekładnia drukowana jest w jednym kawałku, a koła zębate muszą być ze sobą dobrze spasowane. Model z powodzeniem wydrukowałem dla warstwy o grubości 0,15 mm.

przekładnia planetarna z drukarki 3d

przekładnia obiegowa planetarna

Wybrałem akurat ten model jeszcze z uwagi na jeden ciekawy aspekt. Może on spełniać również zadanie pompy perystaltycznej. Po przewleczeniu przez niego rurek i dodaniu napędu, mógłby przepompowywać jakąś ciecz.

pompa perystaltyczna

Gwizdek z drukarki 3D

Jest to jeden z przedmiotów, od którego wiele ludzi zaczyna swoją przygodę z drukowaniem 3D. Ja również postanowiłem wydrukować sobie jeden egzemplarz. Na poniższym filmie pokazałem jak przebiega proces drukowania warstwa po warstwie tego modelu. Istotne jest to, że wydruki 3D oraz generalnie technologie generatywne pozwalają na produkowanie “przedmiotów w przedmiotach”. W komorze rezonansowej tego gwizdka drukuje się dodatkowo kulka.

Jeżeli wydrukował bym osobno gwizdek i kulkę to z pewnością nie mógłbym umieścić kulki w komorze rezonansowej bez uszkodzenia gwizdka :-) Druk 3D pozwala na drukowanie obiektów we wnętrzu innych obiektów.

kolejne wydruki 3D - gwizdek z drukarki

gwizdek wydrukowany na drukarce 3d

gwizdek

Podczas druku tego modelu warto zadbać o większą wartość wypełnienia. Ja ustawiłem 35% wypełnienia po to, aby upewnić się że ściany gwizdka są zupełnie szczelne i nie może przez nie uciekać powietrze. Ponadto grubość ścianek tego modelu ustawiona została na 1 mm, po to, aby zapewnić odpowiednią szczelność komory rezonansowej.

Grubość warstwy w tym modelu to 0,15 mm. A i jeszcze jedno… ten gwizdek działa :-)

Wydruki 3D – Śruba i nakrętka

Czy na drukarce da się wydrukować elementy gwintowane takie jak śruba i nakrętka? Oczywiście, że się da i nawet trzeba powiedzieć więcej – oba elementy mogą ze sobą współpracować. Jest to doskonały przykład na to, że druk 3D z powodzeniem sprawdza się podczas prototypowania. Dzięki tej metodzie można jeszcze przed rozpoczęciem produkcji seryjnej urządzenia, ocenić poprawność jego działania lub zidentyfikować wady konstrukcyjne. Ciężko wyobrazić sobie straty wynikłe z rozpoczęcia produkcji seryjnej wadliwych urządzeń.

wydruk 3d śruby i nakrętki

wydruki 3d prototypów - nakrętka

Model kości ramiennej

Druk 3D ma też ogromne zastosowanie w medycynie. Wyobraźmy sobie, że lekarz przed rozpoczęciem skomplikowanej operacji ma do dyspozycji wydrukowany organ pacjenta, na którym będzie mógł przećwiczyć całą procedurę. Dzięki takiemu podejściu zmniejsza się ryzyko nieudanej operacji a w pewnych przypadkach skraca się czas rekonwalescencji.

Jakiś czas temu, potrzebowałem wykonać model kości do późniejszych obliczeń MES. Wynikiem był plik w formacie .STL kości ramiennej. Jak tylko sobie przypomniałem o tym, to stwierdziłem, że fajnie by było wydrukować to co zrobiłem kilka lat temu na studiach.

Podczas druku zastosowałem raft, czyli podkładkę adhezyjną, która minimalizuje ryzyko odklejenia się modelu od stołu, oraz podpory, które ułatwiają drukowanie tak nieregularnego obiektu jakim jest kość.

model 3d kości z drukarki

Wydruki 3D dla mojego reprapa

Mając drukarkę 3D mogę sobie dodrukować akcesoria do… drukarki 3D. Podobnie mógłbym wydrukować elementy do następnej drukarki (oczywiście nie wszystkie się da:-) ) jeżeli zdecydowałbym się na wykonanie następnej konstrukcji. Wydruki 3D, które dotychczas wyprodukowałem aby wzbogacić mojego Jelweka i3 to uchwyt na rolkę z filamentem, przymocowanym do ramy, dysza do chłodzenia wydruku oraz prosty napinacz paska dla osi X, który ma zapobiec przesunięciu się warstw podczas drukowania oraz zwiększyć dokładność wymiarową wydruku.

wydruki 3d dla mojego reprapa oraz uchwyt na filament

prosty napinacz paska osi x

Powyższe zdjęcie przedstawia prosty napinacz paska osi X. Jest to rozwiązanie tymczasowe, które później zmienię. Chłopaki z Jelweka zwrócili mi też uwagę, że wydruki 3D mogą mieć niepoprawne wymiary w osi X z powodu tego typu naciągu paska. Polecili użycie tych napinaczy: model 1 lub model 2. Ja na pewno wybiorę jeden z nich i założę w swojej Prusie i3.

Wydruki 3D, które przedstawiłem w tym artykule są moimi pierwszymi wydrukami. Jestem bardzo zadowolony z ich jakości oraz z tego jak drukarka sobie z nimi poradziła. Jestem podekscytowany możliwościami jakie daje druk 3D i już teraz Was zapewniam, że seria o druku 3D będzie kontynuowana. Mam wiele pomysłów oraz projektów, które chcę wydrukować na moim Jelweku :-) Zatem oczekujcie kolejnych filmów oraz wpisów gdzie będę prezentował nie tylko ciekawe wydruki 3D ale także porady dotyczące drukowania 3D!

<< Poprzednia część

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

retrakcja

Retrakcja – co to jest i jak ją ustawić

Retrakcja jest to bardzo istotny dla jakości wydruku proces. Podczas druku 3d zdarzają się momenty, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ