LISP – szybkie rysowanie w AutoCAD

LISP – Czym są i dlaczego powinieneś się nimi zainteresować? O aplikacjach LISP nie dowiesz się z autoryzowanych szkoleń programów CAD.  O jakich funkcjach czy możliwościach AutoCAD-a musisz pamiętać, aby “wycisnąć” z tego programu maksimum możliwości i uczynić swoją pracę jeszcze szybszą i maksymalnie wydajną? W tym i w następnych artykułach postaram się nakreślić temat szybkiego rysowania z programami LISP.

Czym są LISPy?

Są to programy (tak zwane nakładki), które mają za zadanie zwielokrotnić wykonywanie komend w AutoCAD-zie. Aplikacje LISP na programy CAD ( istniejące również pod nazwą AutoLISP) są napisane w języku programowania LISP.

Dlaczego warto korzystać z LISPów ?

LISPy umożliwiają wykonywanie komend ze zwielokrotnioną szybkością. Przekładając to na prosty język: za kliknięciem jednego klawisza można np. narysować linię na odpowiedniej warstwie i wymaganej długości z opisem odpowiadającym długości tej linii.

Jak wyglądają komendy w języku LISP?

Aplikacje LISP możemy tworzyć, edytować w programach takich jak notatnik oraz notepad++. Porównując oba programy, Notapad++ umożliwia bardziej czytelne wyświetlanie kodów źródłowych poprzez podświetlanie wierszy oraz nawiasów.

notepad++
Przykładowy program napisany w języku programowania LISP – kurs

Komendy LISP składają się z ciągu komend funkcji i przyporządkowanych do nich argumentów i atrybutów funkcji. Do najczęściej używanych komend w języku programowania LISP należą: Defun i Command, które poniżej krótko opisałem:

  • (defun    funkcja   argumenty_funkcji     wyrażenie_funkcji)  – funkcja, definiująca zewnętrzne polecenie, między innymi pozwala na przypisanie skrótu klawiszowego uruchamiającego program LISP
  • (command  “argumenty” …) – funkcja odpowiedzialna za wykonywanie poleceń programu CAD;

Podstawowe zasady pisania - programy lisp

Należy również dodać, że programy LISP posiadają rozszerzenie .lsp. Zapraszam do zapoznania się z artykułem, w którym szczegółowo opisałem komendy w LISP.

Jak napisać przykładowy program LISP?

Pisząc aplikację lisp musimy pamiętać przede wszystkim o nawiasach. Każda komenda wraz z jej atrybutami musi zostać poprzedzona i zakończona nawiasem. Oczywiście w obrębie jednej komendy mogą zostać wykorzystane inne komendy, tworzące ciąg poleceń, które program CAD będzie po kolei uruchamiał. Wykorzystując proste polecenia możemy przypisać dowolny skrót klawiszowy do komendy programu CAD. W poniższym filmie tłumaczę krok po kroku jak napisać program LISP i przy okazji w jaki sposób dostosować skalę mapy do celów projektowych w modelu programu CAD. Poniżej zamieszczam kod programu:

(defun c:sc (/)
(setvar "cmdecho" 0)
(princ "..skala...")
(commnad "_scale")
)

W tym filmie opisałem jak korzystać z powyższego programu LISP:

Program, który pokazałem Tobie w powyższym tutorialu ma następujące zalety:

  • pracując przy zastosowaniu skrótów klawiszowych oszczędzasz min 30% czasu pracy;
  • wykorzystując lispy możesz swobodnie zmieniać skrót klawiszowy, który Tobie odpowiada;
  • taki program LISP będzie działał w każdej wersji programów CAD takich jak: AutoCAD, ZwCAD+, BricsCAD, GstarCAD, InteliCAD itd.

Czy można zwiększyć szybkość rysowania w programach CAD?

Zdecydowałem się wykonać pewien test, który polegał na wykonaniu dwóch identycznie wyglądających rysunków przy zastosowaniu dwóch metod:

  1. standardowego uruchamiania komend w CADzie przy pomocy klikania w ikony;
  2. wykorzystania programu LISP. Wynikiem tego testu jest wzrost szybkości rysowania o ponad 30%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a