poniedziałek , 25 Czerwiec 2018
Główna » Wiadomości » Łazik Curiosity dostanie nowe oprogramowanie

Łazik Curiosity dostanie nowe oprogramowanie

Naukowcy z Pasadeny poinformowali, że podczas weekendu Curiosity wgra nowe oprogramowanie (żartobliwie nazwane “brain transplant”- przeszczep mózgu), które pozwoli na skuteczniejsze przemieszczanie się pojazdu, poruszanie robotycznym ramieniem oraz narzędziami na jego końcu. Software został przesłany i zapisany w pamięci łazika podczas prawie 9 miesięcznej podróży na Marsa. Należy podkreślić, że inżynierowie zaplanowali wprowadzanie nowego softu podczas każdej z faz 2-letniej misji, aby przystosowywać Curiosity do zmiennych warunków środowiska oraz różnych zadań i priorytetów. Do tej pory oprogramowanie Mars Science Laboratory oraz statku, który go przetransportował na Czerwoną Planetę, było zaprojektowane pod kątem prawidłowego wejścia w atmosferę, opadania oraz lądowania. Teraz, gdy Curiosity już twardo stoi na marsjańskim podłożu, takie oprogramowanie nie jest potrzebne.

Kluczową cechą nowego oprogramowania jest poprawienie zdolności manewrowej oraz analizy obrazów zbieranych przez kamery Curiosity, co poprawi identyfikację przeszkód oraz zagrożeń na drodze łazika. Łazik będzie mógł autonomicznie wybrać dla siebie optymalną drogę, ułatwiając zadanie obsłudze naziemnej.

W międzyczasie naukowcy NASA debatują nad zdjęciami z miejsca lądowania Curiosity oraz nad tym co należy zbadać, gdy łazik ukończy przegląd sowich podzespołów. W tym miejscu należy przypomnieć, że Curiosity ma na pokładzie aż 10 urządzeń pomiarowych, waży 900 kg i jest największym z pojazdów wysłanych na Marsa!

źródło: nasa.gov

 

Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chcesz przeczytać następne – kliknij Lubię to!

Zobacz również:

Bioniczna ręka, która czuje – SUKCES!

Jakiś czas temu pisaliśmy o nowej protezie dłoni, która generuje sygnały elektryczne podczas chwytanych przedmiotów. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Zapisz się na newsletter!

Nie wysyłam spamu, bo sam go nie lubię