Kalibracja drukarki 3D i pierwszy wydruk

Kalibracja drukarki 3D jest najważniejszym zadaniem przed rozpoczęciem druku. Nieskalibrowana lub źle skalibrowana drukarka 3D uniemożliwi wykonanie jakiegokolwiek wydruku. Efekty kalibracji będziemy mogli ocenić praktycznie już na samym początku drukowania – pierwsza warstwa może zacząć od razu się odklejać lub w ogóle nie przyklejać do podłoża. Bardzo możliwe, że w tym wypadku filament będzie przyklejał się do głowicy lub splatał “w kulkę” zaraz pod dyszą.

Kalibracja drukarki 3D

Jeżeli wykonujesz kalibrację drukarki 3D pierwszy raz po złożeniu, to warto rozpocząć od wypoziomowania osi X z ekstruderem. W tym celu należy zmierzyć odległość uchwytu osi X od elementu mocującego silnik osi Z. Oba uchwyty osi X powinny być oddalone od silników osi Z o taką samą wartość. Jeżeli wysokość uchwytów po jednej i drugiej stronie drukarki nie jest taka sama, to należy tak obracać jedną ze śrub osi Z, aby uzyskać taki sam wynik.

kalibracja drukarki 3d - poziomowanie osi X
Pomiar wysokości lewego uchwytu osi X – kalibracja drukarki 3d
poziomowanie osi x drukarki 3d
Poziomowanie osi X drukarki 3d

Przygotowanie stołu roboczego do drukowania 3D

Aby ułatwić drukowanie 3D z PLA (polilaktydu), niektórzy polecają naklejenie niebieskiej taśmy malarskiej na stół grzewczy. Wykorzystanie taśmy ma pomóc przyklejeniu się pierwszych warstw druku 3D z PLA do stołu roboczego. W teorii taśma zmniejsza ryzyko zniszczenia wydruku podczas odklejenia go od podłoża po zakończeniu pracy drukarki 3D.

kalibracja drukarki 3d - przygotowanie stołu i przyklejenie taśmy
Przygotowanie stołu drukarki 3D

Bardzo możliwe, że dla różnych filamentów PLA optymalne będzie wykorzystanie innych metod przygotowania stołu. Wlicza się w to zastosowanie np. taśmy kaptonowej zamiast malarskiej, drukowanie na czystej tafli szkła lub wykorzystanie specjalnych podkładek.

Kalibracja stołu drukarki 3D

Celem kalibracji drukarki jest takie ustawienie stołu roboczego, aby odległość dyszy od stołu podczas poruszania się ekstrudera w płaszczyźnie poziomej była taka sama.

kalibracja drukarki 3d - stół wypoziomowany
Poprawne ustawienie narożników stołu – kalibracja drukarki 3D
niepoprawana kalibracja stołu drukarki 3d
Brak kalibracji

Kalibracja drukarki 3D może odbywać się na kilka sposobów, jednak ja w tym artykule (oraz filmie) chcę przedstawić jedną z najprostszych metod kalibracji – za pomocą kartki papieru.

Metoda ta polega ustawianiu głowicy w każdym z 4 narożników stołu oraz pomiarze odległości między dyszą a powierzchnią heatbed’a. Kartka papieru traktowana jest w tym pomiarze jako wzorzec grubości warstwy (standardowa kartka ma grubość około 0,1 mm). Jeżeli kartka będzie wsuwać się w przestrzeń pod głowicą z wyczuwalnym oporem, to oznacza że głowica znajduje się na odpowiedniej wysokości. Wyczuwalny opór podczas poruszania się kartki w szczelinie musi być taki sam dla ekstrudera ustawionego w każdym z rogu stołu grzewczego.

Kalibracja Prusy i3

W mojej drukarce 3D od firmy Jelwek kalibracja stołu potrwała w sumie tylko 15 minut. Po ustawieniu endstopa osi Z – tak aby głowica nie uderzyła w stół podczas zerowania pozycji dla osi Z (dojazdu do krańcówki osi) – ustawiłem pozycję pierwszego rogu stołu. Osiągnąłem to poprzez przekręcenie nakrętek kalibracyjnych stołu.

Uwaga: Endstop należy zabezpieczyć przed możliwością przesunięcia!
kalibracja drukarki 3d - podnoszenie lub oniżanie rogu stołu
Nakrętki kalibracyjne stołu

Po ustawieniu wysokości rogu stołu wykonałem jeszcze raz zerowanie pozycji dla osi Z i sprawdziłem czy kartka papieru przesuwa się z oporem w szczelinie utworzonej przez dyszę oraz stół. Operacje powtórzyłem dla każdego rogu stołu (ustawienie w jego obrębie głowicy, obracanie nakrętkami kalibracyjnym oraz wsuwanie kartki w przestrzeń pod dyszą).

Uwaga: Aby kalibracja drukarki 3d się udała dysza musi być oczyszczona z resztek filamentu!

Producent do swoich drukarek udostępnia panele LCD, które pozwalają na autonomiczną pracę drukarki oraz wczytywanie plików do druku za pomocą kart SD. Ważną funkcją tych paneli jest możliwość sterowania silnikami osi co zdecydowanie ułatwia kalibrację drukarki.

panel drukarki 3d

Filament i dalsze kroki

Po skalibrowaniu stołu, wprowadziłem filament do ekstrudera. Silnik wpychający materiał do głowicy uruchamiany jest tylko wtedy, gdy temperatura bloku grzejnego ekstrudera przekracza 170 stopni Celsjusza. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie przed próba wyciśnięcia materiału który, w niskich temperaturach nie jest półpłynny (może to uszkodzić dyszę).

Głowica mojej Prusy i3 zaprojektowana jest pod filament o średnicy 1,75 mm. Na początek wybrałem materiał o nazwie PLA (polilaktyd) o przyjemnym białym kolorze (przeczytaj więcej o filamentach w artykule: Filamenty do druku 3D ).

Jako pierwszy model do wydruku wybrałem coś prostego. Mimo że nie jest to nic specjalnego, to jednak jego wydrukowanie powie mi co muszę jeszcze poprawić w mojej drukarce lub jakie parametry zmienić. Dlatego wydrukowałem kostkę 20x20x20 mm :D

kalibracja drukarki 3d - kostka testowa
Kostka testowa – kalibracja drukarki 3D

Chłopaki z firmy Jelwek poradzili mi użycie softu o nazwie Cura. Ten program to tzw. slicer, którego zadaniem jest “translacja” modeli 3D zapisanych w formacie .STL na zbiór instrukcji dla drukarki 3D (tzw. G-code). G-code można zapisać na karcie SD i odpalić drukowanie z poziomu panelu drukarki 3D, obsługującego ten nośnik. :-)

Po rozgrzaniu głowicy zaczyna się drukowanie 3D…. !!! :D

kalibracja drukarki 3d - drukowanie 3d kostki

Druk takiej kostki testowej to kilkanaście minut. Po wszystkim można odkleić model o stołu, zmierzyć i testować parametry i ustawienia drukarki do momentu osiągnięcia wymiarów nominalnych kostki.

kostka testowa po wydruku 3d

Kostka mimo tego, że nie wyszła perfekcyjnie to jak na pierwszy druk jestem zadowolony. Problemy jakie wystąpiły to podwijanie się materiału (widać podniesione rogi na górze kostki) oraz mój błąd, który doprowadził do przesunięcia w połowie wydruku (źle zawiesiłem filament ;/).

Mimo wszystko jestem podekscytowany możliwościami druku 3D w wersji niskobudżetowej! Drukarka spisała się bardzo dobrze a ja już mam pełno pomysłów, które chcę za jej pomocą zmaterializować :-) W następnym odcinku pokażę Wam co do tego czasu udało mi się wydrukować!

Nie zapomnij zobaczyć całego filmu i jeżeli Ci się spodoba to daj łapkę w górę lub podziel się nim ze znajomymi :)

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

retrakcja

Retrakcja – co to jest i jak ją ustawić

Retrakcja jest to bardzo istotny dla jakości wydruku proces. Podczas druku 3d zdarzają się momenty, …

6 komentarzy

  1. A to ni lepiej wybrać drukarkę z auto kalibracją? Np. 3DGence? Praktyczne to i wygodne. Wiem bo sam taką mam.mam i

  2. Bardzo dobry artykuł. Kalibracja drukarki 3D ma ogromny wpływ na otrzymany potem wyrób.

  3. równie dobrze można powiedzieć po co w ogóle budować drukarkę, można zlecić wydruk w internecie, ja się z tego kursu bardzo dużo nauczyłem, a widziałem wiele innych, gdzie jest kompletny mętlik w tłumaczeniu

  4. Hej. Dobrze napisana instrukcja kalibracji ale jest inny problem o którym nikt nie pisze. A co zrobić albo jaku ustawić jeśli po wydruku kostka ma np 18x18x21mm. Czy można to jakoś naprawić? Ustawić? Czy to wina drukarki, slicera czy programu do projektowania? Czy ktoś zna odpowiedź?

  5. witam a co w przypadku jeśli stół jest prawidłowo skalibrowany metodą na kartke jednaka w momencie druku testowego kostki mimo ekstruder znajduje sie na tyle wysoko na stołem ze z ekstrudera jedynie wysuwa w powietrzu sie nitka z filamentu ? dodam ze drukarka do pewnego momentu drukowała normalnie jednak jakiś czas stała nieużywana z racji zamieszania z przeprowadzą i po tym czasie odpaliłem i podejrzewam ze ustawienia systemowe drukarki takie jak miałem wartości ustawione w momencie gdy ją dostałem ze druk był dobry uległy wyzerowaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ