AutoCAD 3D dokumentacja

AutoCAD 3D – #4 Dokumentacja

Czy mając gotowy model 3D w AutoCADzie będziesz zmuszony ręcznie kreślić dokumentację 2D od podstaw dla takiego modelu? Odpowiedź brzmi… nie! Za pomocą AutoCADa bardzo szybko można przygotować dokumentację takiego elementu. Jak? Dowiesz się poniżej.

Dokumentacja modelu 3D

Na wstępie zaznaczę, że moduł do automatycznego generowania dokumentacji 2D dostępny jest w wersji AutoCAD 2012 oraz nowszych. W pierwszej kolejności aby skorzystać z tego modułu należy przejść z przestrzeni modelu do układu.

układ dokumentacja

W tym momencie nową kartą, która pojawi nam się na górze będzie karta o nazwie “Układ”. Właśnie na tej karcie odnajdziemy odpowiednie polecenia. W pierwszej kolejności musimy utworzyć rzut bazowy. Stanowił on będzie podstawę do tworzenia kolejnych rzutów – w rzutowaniu Europejskim lub Amerykańskim. Co istotne podczas definiowania takiego rzutu będziemy mogli określić np. jego skalę czy też sposób wizualizacji/wyświetlania.

Jeżeli mamy gotowy rzut bazowy to na jego podstawie możemy stworzyć rzuty prostokątne – rzuty z boku, z dołu z góry czy też rzut izometryczny. Po wstawieniu bazowego wystarczy odjechać kursorem w odpowiednim kierunku, aby program zaproponował utworzenie kolejnych rzutów.

dokumentacja rzuty prostokątne

Efekt finalny możesz zobaczyć poniżej. Co istotne do dyspozycji mamy różne sposoby wyświetlania elementów na rysunku. To co widzisz poniżej jest przedstawione w stylu “Linie ukryte”, jednakże jeżeli chciałbyś dokonać zmiany możesz wybrać styl cieniowany, gdzie nałożona zostanie odpowiednia tekstura czy kolor. Pamiętaj, że możesz zdecydować czy ukażesz linie niewidoczne na rysunku (przedstawiane linią kreskową) czy też dokumentacja będzie zawierała tylko linie widoczne a niewidoczne nie będą oznaczone.

Efekt finalny

 

Wyświetlanie

Jeżeli zatem wykorzystany by został styl “Cieniowany z liniami widocznymi i ukrytymi” to nasza dokumentacja wyglądałaby jak na poniższym zdjęciu. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i od wymagań stawianych dokumentacji w firmie czy na studiach. Z reguły rzuty ukazywane są w stylu “Linie widoczne”/”Linie widoczne i ukryte” a dodatkowy rzut izometryczny w stylu cieniowanym.

linie ukryte

Zobacz również poprzednie tutoriale dotyczące modelowania 3D w AutoCAD

Poprzedni artykuł: #3 Modyfikacja brył

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne w programach CAD

Projektowanie parametryczne to funkcjonalność dostępna w programach CAD od wielu lat. Niektóre programy bazują na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a